Meniu
> Verta žinoti > Mitai apie skyrybas

Mitai apie skyrybas

Mitas: gyvenimas kartu iki santuokos – geras būdas sumažinti skyrybų tikimybę.

Tyrimų duomenys rodo, kad gyvenusiųjų kartu prieš santuoką skyrybų tikimybė iš tikro yra net didesnė. Priežastys nėra gerai žinomos. Iš dalies žmonės, kurie tiesiog gyvena susimetę, taip pat dažniau linkęs skirtis. Yra įrodymų, kad toks gyvenimo būdas (noras tik gyventi kartu) išreiškia žmogaus požiūrį, kad santykiai yra laikini ir gali greitai pasibaigti.

 

Mitas: skyrybos gali sukelti daug problemų besiskiriančiųjų vaikams, tačiau šios nėra ilgalaikės ir vaikai gana greitai atsigauna.

Skyrybos padidina vaikų problemų riziką; esti įrodymų tiek iš mažų kokybinių, tiek iš didelių, ilgalaikių empirinių tyrimų, kad daugelis šių problemų ilgai trunkančios. Suaugus jos gali dar labiau išryškėti.

 

Mitas: susilaukus vaiko, padidėja pasitenkinimas santuoka ir apsisaugoma nuo skyrybų.

Daugelis tyrimų parodė, kad pavojingiausias santuokai laikas – gimus pirmajam kūdikiui. Poroms, kurios turi vaiką, esti kiek mažesnė skyrybų rizika, palyginti su bevaikėmis poromis, tačiau šioji rizika yra didesnė nei būdavo tada, kai problemų turintys tėvai ryždavosi likti kartu „dėl vaikų.“

 

Mitas: po skyrybų moters pragyvenimo lygis nukrenta 73 procentais, kai tuo tarpu vyro padidėja 42 procentais.

Vėliau paaiškėjo, kad šis skirtumas, vienas labiausiai paplitusių statistinių duomenų, buvo grįstas klaidingu skaičiavimu. Duomenų perskaičiavimas parodė, kad moterys praranda 27 procentus, o vyrai įgyja dešimt procentų. Vis dėlto šis skirtumas egzistuoja ir neatrodo, kad būtų labai sumažėjęs per pastaruosius dešimtmečius.

 

Mitas: kai tėvai nesutaria, vaikams geriau, kad tėvai išsiskirtų, nei kad liktų kartu.

Naujas ilgalaikis tyrimas tai paneigia. Nors jame nustatyta, kad tėvų nesėkminga santuoka ir nesutarimai turi didelį neigiamą poveikį vaiko gerovei, tą patį galima pasakyti ir apie skyrybas. Atidžiau tiriant šį neigiamą poveikį vaikui, tyrime atskleista, kad tik vaikams iš namų, kuriuose buvo labai konfliktuojama, buvo geriau po tėvų skyrybų. Ramesnėse konfliktų požiūriu santuokose skyrybos – o tyrime nustatyta, kad kone du trečdaliai santuokų buvo būtent tokios – vaikų savijauta po tėvų skyrybų žymiai pablogėjo. Remiantis šio tyrimo duomenimis, vaikams geriau, jei konfliktuojantys tėvai lieka kartu ir bando išspręsti savo problemas.

 

Mitas: vaikai, užaugę išsiskyrusiose šeimose, linkę sukurti sėkmingas santuokas kaip ir vaikai, gyvenantys su abiem tėvais, kadangi jie atsargiau ryžtasi susisaistyti santuokos saitais ir pasiryžę išvengti skyrybų.

Išsiskyrusių tėvų vaikų santuokose iš tikro esti didesnis skyrybų procentas. Svarbiausia priežastis, pasak vieno naujo tyrimo, yra ta, kad vaikai mokosi santuokinio įsipareigojimo, žvelgdami į savo tėvus. Jei vaikas matė tėvų skyrybas, jo požiūris į ilgalaikius santykius gali būti pakitęs.

 

Mitas: po skyrybų vaikams geriau su patėviu/pamote, nei su vienu iš tėvų.

Įrodymai byloja, kad naujai sukurtos šeimos nėra kažkuo geresnės nei vieniši tėvai, nors paprastai pragyvenimo lygis jose būna aukštesnis, o namie atsiranda tėvo figūra. Jose egzistuoja savos problemos, įskaitant konfliktus su patėviu/pamote, ir gresia labai didelė šeimos suirimo rizika.

 

Mitas: jei santuokoje tam tikromis akimirkomis pasijuntate nelaimingi, tai aiškus ženklas, kad santuoka galiausiai baigsis skyrybomis.

Visose santuokose esti gerų ir blogų dienų. Naujame tyrime nustatyta, kad 86 procentai žmonių, kurie apibūdino savo santuoką kaip nesėkmingą aštuoniasdešimtųjų pabaigoje, tačiau liko kartu, po penkerių metų pasakė esą laimingesni. Trys penktadaliai buvusių nelaimingų porų apibūdino savo santuokas kaip „labai laimingas“ ar „pakankamai laimingas“.

 

Mitas: paprastai skyrybas inicijuoja vyrai.

Du trečdalius skyrybų inicijuoja moterys. Viename tyrime nustatyta, kad daugeliu atvejų tai susiję su skyrybų įstatymais. Pavyzdžiui, JAV daugelyje valstijų moterys gauna teisę rūpintis vaikais. Kadangi moterys nori, kad vaikai liktų su jomis, valstijose, kur vaiko globa padalijama tėvui ir motinai, moterų, inicijuojančių skyrybas, procentas mažesnis. Moterys skyrybas inicijuoja ir dėl vyrų poelgio „blogai elgtis“, pavyzdžiui, jie dažniau turi problemų su alkoholiu ir narkotikais, jie būna neištikimi.

Šaltinis:

Specializuota teisinių paslaugų bendrovė
(šeimos teisiniai santykiai)
U A B “Tikroji turto kaina”
Skyrybų centras
P.Lukšio g. 2-214, LT-08221 Vilnius
m. k. 300515206, reg. pažymėjimas Nr. 085923
PVM m.k. LT100003149614
A. s. LT85 7044 0600 0529 5932
AB "SEB Vilniaus bankas", banko kodas 7044