Meniu
> Verta žinoti > Teismų sprendimų vykdymas ir skolų susigrąžinimas Lietuvoje ir užsienyje

Teismų sprendimų vykdymas ir skolų susigrąžinimas Lietuvoje ir užsienyje

  • Lietuvos teismas priteisė išlaikymą nepilnamečiams vaikams, tačiau vaikų tėvas, gyvenantis ir dirbantis Anglijoj, išlaikymo nemoka. Kaip vykdyti teismo sprendimą Jungtinėje Karalystėje?
  • Buvau ištekėjusi už užsieniečio. Mums gimė du vaikai. šiuo metu esam išsiskyrę, ir aš noriu grįžti gyventi į Lietuvą. Kaip man išsiieškoti išlaikymą mažamečiams vaikams? Į kurios valstybės teismą kreiptis ir kaip vėliau vykdyti teismo sprendimą, jei aš gyvensiu Lietuvoje, o vaikų tėvas – Anglijoje?
  • Verslo partneriai Lietuvoje įsiskolino ir nenori mokėti skolų – kur geriau bylinėtis: Lietuvos ar Jungtinės Karalystės teismuose? Kaip vėliau įvykdyti Anglijos teismo sprendimą Lietuvoje?
  • Europos vykdomasis raštas, Europos mokėjimo įsakymas: kas tai? Ar šios Europos sąjungos procedūros reiškia, kad į mano duris gali bet kada pasibelsti antstoliai dėl nesumokėtos baudos už Vilniuje ne vietoje priparkuotą automobilį?

 

šie ir panašūs klausimai kasdien kyla tiek Anglijoje ar kitose Europos Sąjungos valstybėse gyvenantiems lietuviams, tiek Lietuvoje likusiems jų giminaičiams, šeimos nariams bei verslo partneriams, todėl pradedame straipsnių ciklą apie bylas bei atvejus su užsienio elementu, paprastai vadinamas cross border cases, kuriuose ir analizuosime šiuos vis dažniau iškylančius klausimus.

Lietuvoje šiuo metu jau net ne kiekvienas teisininkas žino, ką daryti, jei į jį kreipiasi, pvz., anglas su skolos rašteliu, vilnietis su vekseliu, kurį pasirašęs skolininkas išvyko į Londoną ar didžiulė akcinė bendrovė su galvos skausmais dėl jai negrąžinamų verslo skolų iš Airijos. Iš tiesų šie su skolų grąžinimu susiję teisiniai klausimai Europos Sąjungos teisėje yra aiškiai reglamentuoti ir užtikrina žmonėms įvairias teisines galimybes veiksmingai atgauti net ir labai dideles skolas. Atgauti skolą iš užsienio - realu ir įmanoma, tik reikia turėti kantrybės ir eiti teisingu keliu, t.y. pasirinkti tinkamą teisinę priemonę konkrečiam atvejui.

Jei Jūs turite Lietuvos teismo sprendimą, kuriuo jums priteista skola iš skolininko, o šis gyvena užsienyje (pvz. Anglijoje) arba turi turto ar lėšų užsienyje, arba jei notaras atliko vykdomąjį įrašą vekselyje ar čekyje, kuriuo asmuo įsipareigojo jums sumokėti pinigų sumą, tačiau išvyko iš Lietuvos, Jums tokį teismo sprendimą ar vekselį teks vykdyti, pvz., Anglijoje, kur skolininkas gyvena (ar veikia, jei skolininkas yra įmonė), dirba ar turi turto. Ir atvirkščiai – jei Jūs turite Jungtinės Karalystės teismo sprendimą, tačiau jūsų skolininkas gyvena ar turi įmonę Lietuvoje, tokį teismo sprendimą Jums teks vykdyti Lietuvoje.

Europos Sąjungoje egzistuoja dvi teismų sprendimų vykdymo ir skolų susigrąžinimo galimybės:

Pirma, kreiptis dėl teismo sprendimo arba notaro vykdomojo įrašo pripažinimo toje valstybėje.

Antra, jei teismo sprendimas priimtas, ar notaro vykdomasis įrašas vekselyje atliktas po 2005 m. sausio 21 d.- pasinaudoti Europos vykdomojo rašto procedūra.

Europos vykdomojo rašto pažymėjimą pastaruoju atveju jums išduos sprendimą priėmęs teismas ar vykdom ąjį įrašą atlikęs notaras, o jį galėsite pateikti vykdyti antstoliui bet kurioje Europos sąjungos valstybėje narėje.

Be to, nuo 2008 gruodžio 28 d. Ir nuo 2009 sausio 1d. Europos Sąjungoje, o taip pat ir Lietuvoje bei Anglijoje pradeda veikti dar du nauji teisiniai instrumentai, padėsiantys efektyviai susigrąžinti skolas visose Europos Sąjungos valstybėse (išskyrus Daniją). Tai:

  • Europos mokėjimo įsakymo procedūra, kai, gavę standartizuotos formos Europos mokėjimo įsakymą, galėsite pateikti jį vykdyti bet kurios valstybės antstoliui ar kitam valstybės pareigūnui;
  • Europos ieškinių dėl nedidelių sumų nagrinėjimo procedūra, kuri palengvins skolų iki 2000 eurų (t.y. apie 1885 JK svarai sterlingų) susigrąžinimą visoje Europos Sąjungoje.
Šaltinis:
Londono žinios Nr 1 (184), 2009 m. sausio 6d.

Specializuota teisinių paslaugų bendrovė
(šeimos teisiniai santykiai)
U A B “Tikroji turto kaina”
Skyrybų centras
P.Lukšio g. 2-214, LT-08221 Vilnius
m. k. 300515206, reg. pažymėjimas Nr. 085923
PVM m.k. LT100003149614
A. s. LT85 7044 0600 0529 5932
AB "SEB Vilniaus bankas", banko kodas 7044