Rūta PERŠONYTĖ, LR korespondentė
„Svajojau apie darnią šeimą, tvirtą sutuoktinio petį, bet likau apgauta“, – liūdnai prisipažino 34 metų vilnietė interjero dizainerė Roma. Kai prieš keturiolika metų ji tuokėsi bažnyčioje, tikėjo amžina meile ir net nenutuokė, kad jos išrinktasis – homoseksualus.
Tuomet, kai susipažinau su interjero dizainere Roma, ji jau buvo išsiskyrusi ir viena augino aštuonmetį sūnų Roką.
Kai kokiame vakarėlyje moterys imdavo piktokai bambėti apie buvusius sutuoktinius, kurie laksto paskui trumpus sijonus, Roma joms pritariamai linkčiojo. Suprask, ir jos vyras buvęs toks.
Ilgai maniau, kad mano bičiulę vyras paliko dėl kitos moters.
Kitokią tiesą sužinojau, kai vieną gražią rudens dieną su draugais vakarojome kaimo sodyboje.
Sėdėjome su Roma atokiau nuo kitų ir žvelgėme į nurausvintą vakarėjantį dangų.
„Žinai, šią dieną prieš aštuonerius metus ištekėjau, – liūdnai šyptelėjo Roma. – Visi mano, kad mano santuoka iširo dėl kitos moters, bet tai netiesa. Mano sutuoktinis įsimylėjo vyrą. Ilgai apie tai niekam nepasakojau, nes buvo gėda“.
Kostas buvo pirmoji jos meilė. Kai susipažino, abiem buvo po devyniolika. Jis Vilniaus universitete studijavo lietuvių kalbą, Roma tuometiniame Vilniaus dailės universitete – interjero dizainą.
Romantiškasis Kostas draugei rašė eiles, nešė gėles. Romai patiko išsilavinęs, knygas mėgstantis mylimasis. Jie ėmė kartu lankytis teatruose, parodose, rengti išvykas baidarėmis.
Po metų įsimylėjėliai susituokė ir Dievo akivaizdoje prisiekė vienas kitą mylėti ir gerbti.
Idilė kurį laiką tęsėsi ir po vestuvių, nors Kostas dažnai darbo reikalais vykdavo į užsienį, iki vėlumos užtrukdavo darbe.
Sutuoktiniams sekėsi karjera, jie turėjo erdvų butą. Tik vis nesisekė susilaukti vaikų. Roma patyrė du persileidimus ir dėl to labai krimtosi.
Svajonė tapti motina dar labiau nutolo, kai Kostas vieneriems metams išvyko tobulintis į užsienį.
„Mūsų intymus gyvenimas nebuvo dažnas, bet normalus. Nieko įtartino Kosto elgesyje nepastebėjau. Mylėjau jį. Maniau, kad ir jis mane myli“, – pasakė Roma ir prisidegė cigaretę.
Po šešerių metų pasaulį išvydo jų sūnus Rokas. Bet su išsvajotąja laime į šeimą atėjo ir sunkumai.
Kostas ėmė vis dažniau užtrukti darbe, kartais grįždavo tik ryte. Tarp sutuoktinių ėmė kilti barniai, atsirado trintis, dingo aistra. Jie ėmė miegoti atskiruose kambariuose – tai buvo Kosto mintis.
Pajutusi, jog sutuoktinis nuo jos tolsta ir visai netrokšta mylėtis, žmona nutarė, kad jis susirado meilužę.
Bet kai bandydavo gražiuoju ar piktuoju Kosto paklausti, ar jis neturi kitos moters, šis tik nusijuokdavo, vadindamas žmoną paranojike.
Roma ir pati beveik patikėjo, kad tapo liguistai įtari. Ji nuo ryto iki vakaro sėdėjo užsidariusi tarp keturių sienų ir sūpavo kūdikį. Sūnus ir buitis – vien tik tuose rūpesčiuose paskendusi moteris ėmė jaustis pavargusi, susenusi ir neįdomi.
Kostas laikėsi atokiai. Namo grįždavo vėlai ir, teisindamasis nuovargiu, užsidarydavo kitame kambaryje.
Rokui netrukus turėjo sueiti vieneri. Padėti auginti berniuką pasišovė Romos motina. Pati Roma džiaugėsi, kad vėl galės imtis mėgstamo darbo, išeis į žmones, nesijaus pavargusi ir nelaiminga. Tikėjo, kad pagerės jos santykiai su vyru.
Vieną dieną neįprastai anksti iš darbo grįžo Kostas. Pasakė, kad nori rimtai pasikalbėti, atkimšo butelį vyno.
Romai tai priminė jų draugystės pradžią. Moteriai net kilo mintis, kad sutuoktinis pasakys ją mylįs ir pažadės daugiau laiko skirti šeimai.
Bet Kostas prisipažino įsimylėjęs savo bendradarbį. Vyrą. Tikino nebegalįs meluoti, labai apgailestaująs dėl to, kas įvyko.
Sakė mylįs Romą, bet kitaip – kaip draugę ar seserį.
Kostas nenorėjo skirtis. Žadėjo finansiškai remti, viešai su žmona elgtis taip, tarsi jie būtų ideali pora. Bet ketino ir toliau susitikinėti su savo mylimuoju.
Tą vakarą Roma prisimena lyg pro rūką. Ji sukrovė sutuoktinio daiktus ir tą patį vakarą išlydėjo jį pro duris. Roma nenorėjo gyventi dvilypio gyvenimo.
„Daug verkiau. Aš – gėjaus žmona!? Jaučiau skausmą ir gėdą. Supratau, kad žmogus, kurį mylėjau, niekada nebuvo ir nebebus mano. Jaučiausi esanti daiktas, kuriuo buvo pasinaudota“, – atsiduso moteris.
Skyrybos Romai kainavo daug nervų ir nemigos naktų. Ji neteko daug svorio, ją ėmė kamuoti depresija. Moteris atsigavo tik po ketverių metų.
„Sakoma, kad laikas gydo žaizdas. Negydo. Jis tik atbukina aštriausias briaunas. Tuomet atrodo, kad mažiau skauda. Bet praeitis niekur nedingsta“, – karčiai šyptelėjo bičiulė.
Jos sūnus – jau antrokas. Roma nedraudžia jam bendrauti su tėvu. Bet visaip skatina jo vyriškumą – leidžia į futbolo treniruotes, plaukimo būrelį, siunčia į skautų stovyklas. Taip veja pasąmonėje glūdinčią baimę, kad sūnaus neištiktų tėvo likimas.
Neseniai Roma smarkiai susikivirčijo su buvusiu sutuoktiniu. Kostas, nepasitaręs su buvusia žmona, nutarė atskleisti sūnui savo lytiškumo ypatybes – supažindino Roką su savo mylimuoju ir pasisakė esąs gėjus.
Aštuonmečiui, kuris iki tol didžiavosi savo tėvu ir vylėsi, kad vieną dieną jo gimdytojai vėl bus drauge, po šios išpažinties prireikė psichologo pagalbos.
Rokas tapo nervingas, irzlus, užsidaręs. Pamatęs, kaip pasikeitė sūnaus elgesys, Kostas suprato paskubėjęs.
„Nuolat daug kalbamės su Roku. Pamažu jis nurimo, tik nebeklausia, kada į svečius ateis tėvelis“, – savo išgyvenimais dalijosi jauna moteris.
Roma sutiko, kad jos istorija būtų papasakota „Gyvenimo būde“, bet su sąlyga, kad neminėsiu jos pavardės. Jai vis dar gėda viešai kalbėti apie buvusią santuoką.
- Ne paslaptis, kad kai kurie homoseksualūs vyrai renkasi dvilypį gyvenimą: sukuria šeimą tik tam, kad niekas neįtartų jų tikrosios orientacijos. Kodėl jie taip elgiasi? - paklausiau vilniečio psichoterapeuto Olego Lapino.
- Todėl, kad homoseksualūs vyrai priklauso pažeidžiamų žmonių grupei. Jie ieško priedangos. Būti gėjumi šiais laikais nėra prestižiška. Norėdami apsisaugoti, jie maskuojasi santuoka. Ypač dažnai taip elgiasi žinomi asmenys.
Antikos laikais biseksualumas buvo visuotinai paplitęs, net rekomenduojamas. Tuomet santuokos iš išskaičiavimo negalėjo būti, nes nereikėjo dangstytis.
- Suvokusios, kad ištekėjo už homoseksualaus vyro, moterys patiria šoką, neapsieina be psichologo pagalbos. Ar lengvai moterys jums atskleidžia savo gyvenimo istoriją?
- Daugelis vengia apie tai kalbėti, nes jaučia didelę gėdą. Jos jaučiasi tarsi susitepusios. Moteris lengviau papasakos, kad skiriasi su alkoholiku negu su gėjumi.
- Kiek laiko turi praeiti, kad moteris atsigautų po apgaulingos santuokos?
- Kuo laisviau moteris leidžia sau gedėti po išsiskyrimo, tuo greičiau praeina skausmas. Svarbu neužsisklęsti viduje.
- Tačiau kai kurios, net ir sužinojusios, kad vyras yra homoseksualus, neskuba skirtis ir netgi toleruoja jo meilužį. Gyventi dvilypį gyvenimą joms lengviau nei išsiskirti?
- Nėra vieno visiems tinkamo šeimos modelio. Galbūt kai kurioms moterims svarbiau yra statusas, turtas, pavardė.
- Ką pasakytumėte tai, kuri viliasi, kad sutuoktinis ilgainiui pasikeis ir taps heteroseksualus?
- Galima pasveikti nuo depresijos ar neurozės, o lytinė orientacija – ne liga. Mažai tikėtina, kad lytinė orientacija gali pasikeisti.
Žinomi tik pavieniai atvejai, kai vyras, turėjęs stiprią motyvaciją ir greičiausiai biseksualią orientaciją, po ilgų psichoanalizės seansų tapo heteroseksualus.
- Kada homoseksualus tėvas vaikams gali atskleisti savo orientaciją? Gal iš viso nereikia su vaikais apie tai kalbėti?
- Viskas, ką tėvai atskleidžia vaikams, turi kilti ne iš jų, o iš vaikų. Kai vaikas natūraliai bendrauja, jis neklausia: „Ar mano tėtis gėjus?“ Jis gali paklausti: „Kodėl žmonės iš mūsų juokiasi? Ar tu mane myli?“
Tik tuomet, kai vaikas yra pakankamai brandus, geba viską matyti iš šalies ir užduoda rimtus klausimus, galima atvirai pasikalbėti. To tikrai nereikėtų daryti pradinėse klasėse.
- Ar galima sakyti, kad tie vyrai, kurie veda moterį tik norėdami pridengti savo orientaciją, yra paprasčiausi apgavikai?
- Jeigu žmogus meluoja sakydamas, kad myli, o iš tikrųjų to nejaučia, žinoma, kad yra apgavikas.
- Kai kurie vyrai tikina, esą savo homoseksualumą suvokę tik po vestuvių. Ar taip gali būti?
- Pasitaiko tokių atvejų, tačiau tik tuomet, jei sutuoktinis būna labai jaunas, dar neapsisprendęs dėl savo lytinės tapatybės.
Trisdešimtmečiai, keturiasdešimtmečiai jau labai gerai suvokia savo orientaciją. Tokio amžiaus vyras neturėtų kalbėti, esą vakar jį traukė moterys, o šiandien – vyrai.
* * *
Meilė truko trejus metus
Londone gyvenanti žurnalistė ir rašytoja Zita Čepaitė ilgai neįtarė, kad jos mylimasis – gėjus.
Z.Čepaitė savo išgyvenimus ir meilę homoseksualiam vyrui aprašė romane „Neapšviestas kelio ruožas“.
Rašytojos mylimasis knygoje vadinamas Danieliumi.
Jos ir penkiolika metų jaunesnio aktoriaus, dirbančio viename provincijos teatre, meilės romanas truko trejus metus.
Kai susipažino viename menininkų vakarėlyje, Danieliui buvo 33 metai, o Zitai – 48-eri.
Z.Čepaitė iki šios pažinties buvo nusiteikusi neįsimylėti jaunesnių vyrų, bet Danielius buvo atkaklus ir privertė atsiliepti į jausmus.
Aktorius mokėjo asistuoti – buvo romantiškas, paslaugus, atidus.
Jiedu nejautė amžiaus skirtumo. Danielius pasipiršo Zitai jau po metų draugystės. Vyras tai padarė viešai, draugų būryje.
Rašytoja žinojo, kad jos mylimasis paauglystėje turėjo lytinių santykių su vyru.
Bet Danielius draugę ramino sakydamas, kad niekada nejautė vyrams jokių jausmų.
Tačiau aktoriui nuolatos skambindavo netradicinės orientacijos vyrai ir kviesdavo susitikti.
Kai pora eidavo Vilniaus gatvėmis, Z.Čepaitė ne kartą pastebėjo vyrų žvilgsnius, nulydinčius jos draugą.
2003-iųjų rudenį poros santykiai pasikeitė. Skambučiai ir susitikimai tapo retesni.
Aktorius skundėsi, kad jį slegia įtampa darbe.
Tuo metu Z.Čepaitė buvo užsiėmusi knygos rašymu ir į draugo problemas nekreipė dėmesio. Įveikęs krizę Danielius vėl ėmė važinėti į Vilnių.
Vieną vakarą pora kalbėjosi apie jausmus ir aktoriui išsprūdo: „Taip, aš tave myliu, bet myliu ir kitą“.
Aktorius tokiam prisipažinimui ryžosi, nes nebepajėgė priešintis savo prigimčiai – įsimylėjo vyrą ir nutarė savo gyvenimą susieti su juo.
Po šio pokalbio Z.Čepaitė patyrė šoką.
Moteris jautėsi išduota. Su Danieliumi ji atsisveikino 2003-iųjų pabaigoje, per Kalėdas.
Dar ilgai ji du gatve einančius vyrus palaikydavo gėjais.
Anksčiau Z.Čepaitė garsėjo tolerancija netradicinės seksualinės orientacijos žmonėms.
Bet dabar mano, kad neigiamas visuomenės požiūris į homoseksualistus nėra blogai, nes tai padeda sureguliuoti lyčių santykius.
* * *
Į ką krypsta jūsų vyro akys?
Pasitaiko, kad šeimoje gyvenantis vyras atranda savyje homoseksualų pradą. Išsprendę šį testą, galite pasitikrinti, ar jūsų vyras (partneris) šiuo metu išgyvena pokyčius, kurie galbūt susiję su jo lytinės tapatybės suvokimu. Į klausimus ar teiginius atsakykite „taip“ arba „ne“.
1. Pastaruoju metu pastebėjote, kad jis daugiau dėmesio skiria savo išvaizdai, tapo itin atidus kūno higienai.
2. Vyras (partneris) atrado naujų pomėgių, kurie jums atrodo labiau tinkantys moterims.
3. Pastaruoju metu jis kviečiasi į svečius naujų draugų, kurių anksčiau nepažinojote, ir praleidžia su jais daug laiko.
4. Jis turi keletą artimų draugų gėjų ir su jais bendrauja mieliau nei su kitais savo bičiuliais. Kartais toks bendravimas jums kelia nerimą ir klausimų – ar tai paprasta draugystė, ar ji slepia ką nors daugiau.
5. Ar bent vienas šių draugų ima vis dažniau pas jus nakvoti?
6. Jūsų intymūs santykiai staiga tapo reti, be aistros arba jų išvis nėra jau kurį laiką.
7. O gal intymus gyvenimas tapo šiurkštus, jis nori išbandyti dalykus, kurie jums neatrodo priimtini?
8. Pastebite, kad jūsų antroji pusė slapčia žvilgčioja ne į dailias moteris, o į vyrukus.
9. Jis nenoriai kalba apie vaikus.
10. Ar jis vis daugiau laiko praleidžia naršydamas internete, galbūt užtikote jį besižvalgantį po homoseksualų tinklalapius?
11. Randate savo vyrui (partneriui) priklausančių intymių žaisliukų, apie kuriuos nieko nežinojote.
12. Vyro (partnerio) tėvai ir giminaičiai elgiasi taip, lyg saugotų nuo jūsų kokią nors jo paslaptį.
13. Jis supyksta, vos tik jūs užsimenate apie tai, kad jam galbūt patinka vyrai.
14. Jaučiate, kad prarandate autoritetą, – savo paslaptis patiki ir patarimo klausia savo naujų draugų.
15. Jis tapo emociškai itin jautrus.
16. Galbūt pastebėjote, kad jis tampa vis agresyviau nusiteikęs prieš homoseksualius asmenis, nors anksčiau to nebuvo? Gal kyla įtarimų, kad visa tai jis priima per daug asmeniškai?
17. Pastebėjote, kad jis visą savo laisvalaikį leidžia su vienu draugu arba nauju pažįstamu.
18. Ar jūsų antroji pusė nuolat laido juokelius apie gėjus, nors anksčiau to nedarė?
Kuo daugiau surinkote atsakymų „taip“, tuo didesnė tikimybė, kad jūsų įtarimai yra pagrįsti. Vis dėlto kai kurie iš išvardytų požymių gali reikšti ir tai, kad jūsų vyras turi kitą moterį.
Jeigu jo aplinkoje atsirado vyrų, su kuriais jis itin artimai bendrauja ir kurių orientacija abejojate, jei jis nenori intymių santykių su jumis, griebiasi melo, turi paslapčių, turite teisę klausti ir gauti atsakymus. Žmonės daro klaidų, todėl būtina ne tik atvirai pasikalbėti, bet ir pagalvoti, ar gebėtumėte atleisti.
Be to, jei turite vaikų, derėtų apmąstyti, kaip spręsite kilusią problemą – jūsų žingsniai ir abiejų pastangos jiems taps pavyzdžiu, kaip įveikiamos kliūtys.
Parengė Rugilė GAIDUKAITĖ